PRAVĚKÉ VAŘENÍ

SEZNAM VHODNÝCH INGREDIENCÍ PRO VAŘENÍ S DĚTMI

Toto je seznam poživatin, které byly již v neolitu používány pro přípravu jídla a jsou dobře dostupné v obchodě nebo na běžné zahradě.

Pokud chcete, aby byl "pravěký" efekt co nejautentičtější, ze zeleniny a ovoce vždy vybírejte co nejmenší exempláře a málo sladké odrůdy. Nešlechtěné ovoce a zelenina vypadala proti tomu, co jíme dnes velice uboze. Ze surovin lze připravit zejména nejrůznější polévky, sladké a slané kaše, špenáty, placky apod. Fantazii se však meze nekladou a naši předkové si na dobrém jídle rádi pochutnali stejně, jako my dnes.

Ke zpracování surovin používáme pazourkové škrabky a čepelky, jídla s dětmi vaříme buď v hliněných nádobách nebo moderně v kotlíkách(které se méně připalují a lépe čistí)

Misku a lžíci si každý musí přinést vlastní!


Obilniny:

Pšenice/špalda, Ječmen, Proso(jáhly)

Luštěniny:

Čočka, Hrách (a zelený hrášek), Bob

Maso:

Vepřové, Hovězí, Skopové, Sladkovodní ryby, slanina

Další suroviny a pochutiny:

Mléko, Smetana, Tvaroh, Sýr, Máslo, Vejce(křepelčí), Med, Mák, Hořčičné semínko, Lněný olej, Oříškový olej, Sůl(pouze málo)

Zelenina:

Česnek, Medvědí česnek, Jarní cibulka, mrkev, petržel

Ovoce čerstvé nebo sušené:

Jablka, Hrušky, Lískové ořechy, Třešně, Špendlíky, Trnky, Švestky, Blumy, Dřínky, Bez černý, Physalis, Maliny, Jahody lesní, Borůvky, Ostružiny,

Žaludy, Bukvice, houby

Divoce rostoucí rostliny vhodné na špenát nebo jako koření, mladé výhonky a listy:

Kopřiva, Bršlice, Kostival, Merlík, Lebeda, Kozlíček, Polníček, Šťovík, Sedmikráska, Řeřicha, Smetánka, Česnáček, Kopr, Kmín, Oregano, Majoránka, Máta, Petrželka

Pečivo:

Různé celozrnné placky a "arabské" chleby