DLOUHÝ PROGRAM

Celý program trvá 1,5 - 4 hodiny 

TÉMATA:

-jak se žilo v pravěku i potom a odkud to víme: Povídání o historii s prohlídkou skanzenu, ukázkami předmětů, nástrojů, náčiní a oblečení pravěku. Děti se mohou vyparádit a půjčit si doplňky nebo části oděvů, aby se u nás cítili opravdu jako v pravěku. 

-kde se bere jídlo: Lov, zemědělství a vaření. Děti se dozvědí o lovu i zemědělství, uvidí a vyzkouší si různé pravěké lovecké zbraně, střelbu, vrh i hod, práci se zemědělským náčiním na našich zahrádkách a políčkách, vyrobí si mouku a upečou placky nebo chleba, připraví si oběd na ohni pomocí pazourkových a kostěných nástrojů. Naučí se rozdělat oheň.

-jak na kámen: Práce s kamennými nástroji i jejich výroba. Vrtání, řezání a broušení kamene a kostí, povídání o pravěkých technologiích.

-rituály v pravěku: Povídání o archeologii a pohřbívání s názornou ukázkou, rekonstrukce archeologického nálezu, společné bubnování, drnkání, pískání a chrastění a kouzelná síla hudby..


-jak na hlínu (pouze v teplejším počasí): Stavění a keramika. Děti se dozvědí, k čemu všemu se hodí hlína a proč to všechny baví. Vyrobí mazanici a zkusí s její pomocí postavit stěnu nebo kus pece. Vyzkouší si práci s keramickou hlínou a hrnčířským kruhem.

-jak na nitky: Povídání o Germánech a Keltech, výrobě látky z vlny, kopřiv, lnu..Děti si vyzkouší zpracování rostlinných nebo živočišných vláken, česání, spřádání, tkaní

-jak se v pravěku nenudit: Součástí našeho vybavení je i několik venkovních společenských her s vikingskými kořeny a akční hry pro odreagování.

-jak na kov: Povídání o výrobě kovů. Keltská kovářská výheň, ukázka tavení a odlévání bronzu.


PŘÍPRAVA OBĚDA

Suroviny pro přípravu jídla si zajišťujete sami podle chuti a počtu dětí. Ostatní pomůcky dodáme my. Jídlo by mělo obsahovat pouze naše původní suroviny. Doporučujeme přípravu "pravěké" polévky, která není náročná a děti si při ní vyzkouší různé pazourkové a kostěné nástroje (škrabky, nože, sekáčky...). K polévce si děti v rámci ostatního programu mohou upéct chlebové placky, chlebové šneky na klacku nebo chleba. Pokrm si také mohou doplnit bylinami z našich zahrádek..a uvařit si čaj z divokých bylinek a plodů. 

vhodné ingredience:

-zelenina: kořenová zelenina, červená řepa, ředkev, cibule, zelí, kapusta, pórek, česnek (nehodí se rajčata, dýně, kukuřice, brambory..:)

-maso, slanina, špek, uzené maso (dá se opéct a přidat do polévky), máslo, sádlo, smetana

-na zahuštění: čočka, hrách, pohanka, vločky, obilniny..děti mohou nadrtit na mouku

-sůl, koření a bylinky

-vejce


Další možností je opéct si špekáček :) 


O přebytky a zbytky, které nebudete chtít vozit zpátky, se pak ráda postarají naše archeoprasátka:)